Ve Čtyřlístku si jaro užíváme opravdu všemi smysly, a proto jsme v načatém tématu z minulého týdne dále pokračovali. Nejdříve jsme si zopakovali, co si děti zapamatovaly, např. jaké květiny můžeme na jaře vidět v trávě, jací ptáci se k nám vrací z teplých krajin, jaké svátky se na jaře slaví, co znamená aprílové počasí, apod. Přečetli jsme si z knihy „Ve školce je prima“ pár zajímavých jarních hádanek a trochu procvičili mozkové závity, děti s odpověďmi opět excelovaly. K jaru patří i oblíbená píseň „Jarní pohybová“, kterou jsme se s dětmi naučili a museli ji zpívat stále dokola. Abychom si uvědomili prostor kolem nás a procvičili prostorovou orientaci (jaká ruka je pravá/levá, kde je nahoře/dole, kde je pod/nad/uprostřed), tak jsme si nejdříve tyto různé směry vyzkoušeli prakticky a následně slovním diktátem i kresbou zaznamenali na papír a opravdu, každý z nás má jiné vnitřní představy a každé nakreslené sluníčko mělo úplně jinou energii. Obrázky jsme si navzájem prohlédli a zkontrolovali dle básně, zda jsou předměty na správném místě. Při písmenkovém pátku jsme postupovali už podle známého a dětmi oblíbeného scénáře, který jsme tentokrát obohatili i o různé logopedické říkanky na procvičení hlásky R a dokonce o jednu písničku. Nejprve ji děti pozorně poslouchaly a postupně se přidávaly ke zpěvu Jaromíra Nohavici a jeho písničce Metro pro krtky, kde se to hláskou R jenom hemží. 🙂
Více fotografií najdete ZDE
Jelikož podle kalendáře začalo jaro, věnovali jsme se tomuto tématu samozřejmě s dětmi ve školce. Začali jsme hlavně pozorováním přírody a jejích změn při pobytech venku a tím se děti nenásilnou formou naučily hlavní znaky jara. Zaměřili jsme se hlavně na první jarní kytičky, které jsme si pak ve školce prohlíželi na obrázcích a učili se je pojmenovávat jejich správnými názvy. Dále se děti naučily vyjmenovat nejen 4 roční období, ale i všechny 3 jarní měsíce. O jaru jsme zpívali novou písničku Jaro už je tu a zahráli si i pohybovou hru Přišlo jaro do vsi. Písničky a pohybové hry s tanečky naše děti opravdu velmi baví. Moc se jim líbilo i společné výtvarné tvoření, kdy nejprve vodovkami vytvořily zelenou plochu jako travičku. Potom z malého čtverce papíru složily pomocí techniky origami květ sněženky a nakonec po nalepení květů na travičku domalovaly temperou ke každé květince stonek a listy. Výsledek se dětem moc povedl, což jste si už jistě všimli v naší školkové šatně. Procvičovali jsme pomocí hry Jaro našlo kytičku, měla barvu barvičku…i barvy. Také jsme nezapomněli na počítání nejen s barevnými kostkami, ale i v pracovních listech s jarní tematikou. Prostě týden byl činnostmi a aktivitami tak nabitý, že nám utekl jako voda. V pátek došlo na další písmenko, tentokrát P. Po ukázkách všech donesených předmětů (a sešlo se jich tentokrát opravdu hodně ), psaní slov začínajících na P na tabuli a vytleskávání slabik se dětem velmi dařilo vyrobit si pomocí růžové (pink) mozaiky písmenko P do svého portfolia.
Více fotografií najdete ZDE
Minulý týden jsme s dětmi navázali na téma z předchozího týdne a dále si povídali o knihách. Rozmlouvali jsme o knihách pro malé děti (leporela), o knihách určených pro starší děti (encyklopedie, kde se děti mohou dozvědět odpovědi na různé zvídavé otázky) a také o knihách určených pro dospělé. S dětmi jsme si prohlíželi knihy, které donesly z domova a na některé jsme se zaměřili i více, např. na krásnou knihu od Laury se třemi tajemnými příběhy o malé Agátce od spisovatele Arnošta Goldflama. Tato kniha se zalíbila nejenom dětem, ale i nám dospělým. 🙂 Abychom propojili i hudební výchovu s výtvarnou a nezaháleli, naučili jsme se novou píseň „Od pondělka do pátku“ a když se děti naučily pořádně text, přidali jsme i Orffovy nástroje. Výtvarné tvoření jsme tentokráte podpořili přečtením notoricky známé pohádky „Červená Karkulka“. Nejdříve jsme si pověděli, co znamená tzv. autor, kdo je ilustrátor a na takové ilustrátory jsme si zahráli i my. Pohádku jsme si zpaměti převyprávěli a společně vybrali nejdůležitější okamžiky, které jsme si přerozdělili a společně nakreslili. Všechny obrázky jsme si poté položili na koberec a ten, kdo měl odvahu, mohl příběh sám převyprávět.
Více fotografií najdete ZDE
Březen je měsícem knih a čtenářů, takže jsme se v minulém týdnu začali knížkám věnovat i u nás ve Čtyřlístku. Vlastně jsme v nich úplně leželi. Ale popořádku. Nejprve jsme si udělali výstavku z knížek, které si donesly děti z domova a které máme ve školce. Potom jsme se učili s knížkami správně zacházet a vysvětlili si, jak se k nim naopak chovat nemáme. Poté se děti seznámily s tím, kde takové knížky bydlí (vysvětlili jsme si rozdíl mezi knihovnou a knihkupectvím). A celý týden jsme si hlavně co nejvíce prohlíželi a listovali v encyklopediích, obdivovali pohádkové ilustrace a četli a poslouchali různé příběhy. Každý si také z papíru vyrobil do své knížky záložku. V pátek jsme se naučili nové písmenko, tentokrát O jako opice. K věcem, které děti přinesly z domova, jsme hledali předměty na O ve školce a ještě vymýšleli různá slova z hlavy. Děti už jsou v tomto směru výborné a je vidět, že jsme od září ušli už pořádný kus cesty. Vytleskávání a počítání slabik jim jde už úplně samo, stejně jako psaní písmen, takže se začínáme více věnovat i skládání slov. Ukázali jsme si i kouzlo, když jsme na tabuli napsali slovo OKO a zjistili tak, že se čte stejně popředu i pozadu. Procvičovali jsme si i dech, když jsme se vítali známým jógovým symbolem ÓM. Nakonec si děti vybarvily opici do písmenkového portfolia.
Více fotografií najdete ZDE
V minulém týdnu nás ve Čtyřlístku navštívily dvě studentky z Vyšší odborné školy zdravotnické v Nymburce, aby poučily naše děti o dentální hygieně. Nejprve dětem ukázaly velké modely zubů, aby na nich posléze předvedly jejich správné čištění. Pomocí hry poučily děti o tom, které potraviny jsou pro zuby vhodné a které jim naopak škodí. Vyprávěly příběh o dvou holčičkách, které poprvé navštívily zubního lékaře, aby děti seznámily s tím, jak to při takové prohlídce vypadá a odstranily tak případný strach. Na závěr mohly děti, které se nebály, vycucat modrou tabletku, která jim obarvila zuby. Potom si je musely vyčistit tak, aby měly zoubky zase krásně bílé. Při čištění jim studentky pomáhaly, aby si děti správnou techniku zafixovaly. Vše dopadlo dobře, všichni měli nakonec zase zoubky bílé jako perličky. Za odměnu si naše statečné děti odnesly domů malou odměnu ve formě pasty na zoubky, zdravého bonbonu, obrázků a nálepek. Fotografiemi se vracíme ještě k oslavě narozenin naší Elišky. Děti jí jako obvykle jednotlivě popřály, všichni společně jsme jí zazpívali a společně si také pochutnali na výborném dortu. Děkujeme paní Markové. V pátek jsme se po menší přestávce vrátili k písmenkům. Naučili jsme se M. Na koberci se sešlo spoustu věcí, které si děti osahaly, společně všechny jejich názvy vytleskaly a napsaly písmenko M na tabuli i do soli. M jako myš si pak každý ze čtyř částí poskládal, nalepil a dokreslil do písmenkového portfolia.
Více fotografií najdete ZDE
S dětmi jsme si celý týden povídali o svátku zamilovaných, který se slaví 14.února. Už víme, že se tento svátek nazývá Den svatého Valentýna podle kněze, který oddával zamilované páry. Slaví se v anglosaských zemích jako svátek lásky a náklonnosti. Je to den, kdy se tradičně posílají dárky, květiny, cukrovinky a pohlednice s tematikou stylizovaného srdce, jako symbolu lásky. S dětmi jsme se zaměřili nejenom na srdce, ale i na předmatematické dovednosti a také na poznávání barev. Děti měly připravená srdce jako puzzle, kde k sobě hledaly správné poloviny podle tvaru, barvy a čísla se stejným počtem puntíků. Tento úkol děti velmi bavil a zapojily se i ty nejmenší. Dále jsme si protrénovali jemnou motoriku s tácem soli a kamínky, kdy děti vyplnily tvar srdce a dále si mohly prstem kreslit dle libosti, co je napadlo. Zazpívali jsme si tématicky „Když se zamiluje kůň“ a také prohloubili prosociální chování pohlazením, pousmáním, pomocí druhému…to vše ve jménu lásky, ale i té kamarádské. 🙂
Více fotografií najdete ZDE
S dětmi jsme celý týden zasvětili tématu „Lidské tělo“. Zajímalo nás, jak vypadá na první pohled stavba těla a také, co máme skryté uvnitř. Pojmenovávali jsme správně části našeho těla od hlavy až po paty, ohmatali si většinu kostí (lebku, klíční kost, pažní kost, loket, páteř, pánev, kotník, atd.). Pověděli si různé zajímavosti, např. záludné dírky v lebce nazvané spánky, kdy a proč vzniká strup, kde máme uložené plíce, srdce, mozek, jak člověk zpracovává potravu, atp. Nejdůležitější však bylo to, že nezáleží na tom, jakou má kdo barvu pleti, protože všichni lidé si jsou na světě rovni. K tématu děti aktivně nosily i knihy o lidském těle z domova, takže jsme si měli co prohlížet a různé otázky nebraly konce. 🙂 Zazpívali jsme si notoricky známou píseň „Hlava, ramena, kolena“, která děti opravdu moc bavila a chtěly stále zrychlovat a zrychlovat, až se nám z toho motal jazyk. Opět jsme zkoušeli poznávat písmena v názvu LIDSKÉ TĚLO a napsali si je i na tabuli. Ani po výtvarné stránce jsme nezaháleli a nakreslili si lidskou postavu, jakoukoliv s co nejvíce detaily. Fantazii se meze nekladou. V týdnu jsme také oslavili narozeniny naší Natálky a Evičky. Oběma jsme zazpívali narozeninovou písničku a také jim popřáli mnoho dobrého. Děkujeme maminkám za vynikající dort i sladké zdravé ovoce, dětem vše moc chutnalo. Máme radost sledovat naše děti, jak rostou a rychle se učí.
Více fotografií najdete ZDE
PLAVÁNÍ
Čas plyne jako voda a tak máme za sebou podzimní kurs plavání. Ostřílení a zkušení plaváčci se během něj ve svých plaveckých dovednostech zdokonalili. Někteří začali plavat dokonce sami bez pomůcek. A ti co se na začátku báli? Po těch není ani stopy. Postupně se totiž s vodou začali kamarádit, takže se nakonec na plavání těšili úplně všichni. Na poslední lekci se vůbec nemohli nabažit a vyndat je z vody bylo skoro nemožné. Už teď se těší na jarní kurs, který začne v polovině dubna. Jak si naše šikovné děti plavání užily a jak se při něm vydováděly je vidět na následujících fotografiích. 🙂
Více fotografií najdete ZDE
Po návštěvě Huslíku jsme ve školce v minulém týdnu pokračovali povídáním o zvířátkách. Zopakovali jsme si, která zvířátka v zimě spí a jak se připravují na zimu ta, která nespí. Prohlíželi jsme si knížky a encyklopedie o zvířatech a zjišťovali, kde zvířátka žijí a čím se živí. Děti zkoušely napodobovat jejich pohyb, vyzkoušely si, zdolat překážkovou dráhu a po té námaze relaxovaly tím, že “usnuly” jako medvědi. Pexeso s obrázky zvířat z Huslíku jsme využili k párování. Děti mají za úkol nejprve ve třídě najít obrázek, poté ho správně pojmenovat a nakonec přiřadit do dvojice. Potom už byla pro děti přímo hračka, vyluštit zvířátkové hádanky. Kromě toho se naučily básničku Medvěd, kterou zvládly opravdu všechny. Nejvíce se dětem v Huslíku líbil ježek a tak jsme se mu věnovali úplně nejvíc. Naučili jsme se novou pohybovou hru Tiše,tiše, ježek spí a malého ježka si z brambory, párátek a hřebíčku vyrobili. Jak se dětem vše dařilo si můžete prohlédnout ve fotogalerii. Písmenkový pátek probíhá podle už tradičního scénáře, na který se všechny děti vždy velmi těší. Děkujeme všem za nápadité věci přinesené na písmenko G.
Více fotografií najdete ZDE
Minulý týden jsme s dětmi vyrazili na výlet do Záchranné stanice Huslík. Přivítal nás milý průvodce Jakub, který nás měl na starost celé dopoledne. Dětem nejdříve vysvětlil, jak záchranná stanice funguje, že je to taková „nemocnice“ pro zraněná zvířátka. Ukázal dětem obrázky různých hospitalizovaných zvířat, která k nim dovezli hodní lidé a také vysvětlil, jak by se měl člověk ke zvířatům chovat všeobecně, aby jim neublížil. Naše děti byly velice aktivní, ihned empaticky odpovídaly a bylo vidět, že se zraněnými zvířaty soucítí. Poté nám i nějaká zvířata ukázal. Nejdříve ježka, který přišel o zrak. Děti se dozvěděly, čím se ježek živí a také i jiné různé zajímavosti, např. že když žere, tak opravdu hodně mlaská a že přes celou zimu spí. Dále nám ukázal hada, kterého si každý mohl jemně pohladit a netopýra, který by nejradši spal a protože se zlobil, ukázal nám i zoubky. Venku byla další buď zraněná nebo handicapovaná zvířátka, např. jednooký výr velký, jezevec lesní, čápi s poraněnými křídly i malá čiperná veverka. Děti si mohly pohladit i kozičky, které nám dokonce i šikovně pózovaly. ???? Celý výlet se nesl v duchu „ochraňujme přírodu a nebuďme lhostejní“, což si myslíme, že dětem utkvělo v paměti. Když jsme si ve školce udělali malou reflexi, co si děti zapamatovaly a co se jim líbilo nejvíce, tak jednoznačně zvítězil ježeček, kterého máme v plánu adoptovat a tím mu pomoci se dostat zpět do přírody.
Více fotografií najdete ZDE
Land-Art – neboli krajinné umění, tvoření uměleckých děl na přírodních místech. S dětmi jsme se rozhodli, že využijeme podzimní krásně zbarvený přírodní materiál, který najdeme u nás v parku. Na naše mandaly jsme použili barevné listy z různých stromů, kaštany, žaludy, větvičky, jehličí, šišky…jednoduše vše, co bylo k mání. Děti činnost velice bavila a zapojily se úplně všechny, a protože to bylo dílo společné, automaticky se ve skupině objevili leadeři, kteří dokázali ostatní děti vést a koordinovat. Byla radost pohledět, jak si tyto role děti spontánně bez vedení dospělých utvořily, a celá věc fungovala jak má. Na flétničce jsme s dětmi trénovali správný dech, dynamiku a kdo měl zájem, mohl se naučit i novou notu H. K notě děti dostaly pracovní list, na kterém je znázorněno jakými prsty se nota hraje a také si k tomu mohly vybarvit hezkou omalovánku. Předškolák byl tentokrát hodně pilný. U dětí prohlubujeme znalost písmenek a připravujeme k nim i pravidelné pracovní listy, kde mají za úkol správně písmeno napsat. Před tímto těžkým úkolem se snažíme ruku uvolnit uvolňovacími grafomotorickými cviky nebo prstovými básničkami a také dbáme na správný posed a úchop tužky. Jak proběhl písmenkový pátek, uvidíte dále na fotografiích v galerii. ????
Více fotografií najdete ZDE
Podívejte se na fotky, jak probíhají lekce angličtiny s rodilým mluvčím Leighem. Hodiny jsou hodně akční, hravé, zábavné, spojené se zpěvem, kreslením i pohybem. A právě proto si je naše děti užívají. ????
Více fotografií najdete ZDE
Podzimní plavecký kurs je v plném proudu. Právě máme za sebou první polovinu. Nové děti se už úplně zbavily strachu z vody a začaly si jí užívat. Ti, kteří už jsou ve vodě jako doma, se zdokonalují ve správném plaveckém stylu a někteří z nich začínají plavat sami. V rámci hodiny, kterou máme v bazéně k dispozici, si děti kromě trénování stačí pořádně zaskákat a hrát všelijaké vodní hry. Na závěr se vždycky těší na relaxaci ve vířivce.
Více fotografií najdete ZDE
Podzim nám přináší opravdu pestrou paletu nejenom barev, ale i plnou škálu podnětů k různým výtvarným tvořením. Celý týden jsme si s dětmi povídali o stromech v našem parku. Zajímali nás především druhy těchto stromů, jak vypadají jejich listy a plody, jaké známe listnaté a jehličnaté, co se na kterých na podzim změnilo, jakou mají listy barvu, proč listí nakonec ze stromů opadá, co je to míza, atp. Zkoušeli jsme správně pojmenovat různé části stromu (koruna, kmen, kořeny, větve, listy, jehličí), kdo měl zájem, mohl najít a k obrázku stromu přiřadit i kartičku se správným názvem. K tématu jsme si také vyzkoušeli pozici z jógy – strom s říkankou „vyrostl strom v lese, kosí hnízdo nese“. K podzimu patří především barvy, proto jsme si ve výtvarném tvoření natiskli malý les. Děti nejdříve fixou nakreslily svislé čáry, které měly znázorňovat kmeny stromů, poté k nim dotiskly namočenými houbičkami listy. A i když byla technika u všech stejná, opět nám děti předvedly, že i v tomto případě lze být originální, např. Honzík, který na každý kmen natiskl pouze jedno „ďubnutí“ houbičkou, tím z lesa vytvořil alej. ???? U flétničky jsme společně trénovali rytmus, který je nesmírně důležitý. Děti se naučily novou báseň „Tů, tů, tů, auto už je tu.“ a zkoušely foukat rytmus této říkanky do hlavy flétny. Čepice, čelenka, činky, čínský čaj, čokoláda, čtverec atd. Spoustu věcí na hlásku Č děti přinesly do školky na ukázku. Všechny jsme si je postupně prohlédli, osahali a názvy vytleskali. Dětem už to jde velmi dobře a dokonce umí spočítat počet slabik ve slově. Spoustu dalších věcí a činností na Č jsme vymysleli přímo na místě. Zaskákali jsme si jako vrabčáci a zazpívali si čimčarara, čim čim čim. Po pokusech psaní písmenka do soli si děti vyrobily Č jako čerta do svého portfolia. V týdnu jsme také popřáli naší Elišce k svátku a zazpívali jí hezkou písničku. ????
Více fotografií najdete ZDE
I když to venku tak nevypadalo, podle kalendáře přišel podzim. O tématu, kterému se ve Čtyřlístku budeme v následujících týdnech věnovat, je tedy rozhodnuto. Protože byl ale minulý týden kvůli svátku kratší, stihli jsme s dětmi pouze úvod. Hlavně při pobytu venku jsme pozorovali změny v přírodě, které se na podzim dějí. Přitom jsme sbírali kaštany a žaludy, které ve školce sušíme pro zvířátka do kerského lesa. Ve školce jsme se učili básničku Malíř podzim a pohybem vyjadřovali dětem známou říkanku Foukej, foukej, větříčku. Ve čtvrtek jsme se v rámci projektu Písmenkové pátky vydali podívat do nově zrekonstruované knihovny, kde jsme si kromě prohlížení krásných nových prostorů, vypůjčili do Čtyřlístku hned několik knih o písmenkách a abecedě. Dětem se návštěva velmi líbila a jen těžko jsme je od prohlížení krásných knížek odtrhávaly. V pátek jsme se učili písmenko C. Po vytlekání všech předmětů, které se nám na hlásku C sešly, si děti opět zkoušely C psát na tabuli i do soli. Společně jsme si zatančili na písničku Pásla ovečky, protože: “Já na ni dupy dupy dup. Ona zas cupy cupy cup.” Zkrátka procvičili jsme si hlásku C všemi možnými způsoby a nakonec si vyrobili do abecedového portfolia C jako citron a samozřejmě si jeden opravdový ochutnali.
Na téma o pravidlech a chodu školky jsme navázali povídáním o kamarádech a kamarádství. Vytváření prosociálních vztahů je pro děti velmi důležité a tak jsme s dětmi pomocí scének procvičovali různé situace a učili se díky tomu sociální citlivosti, toleranci a respektu. Kromě toho měly děti vyprávět, co mají rády a co nerady, co by chtěly u sebe zlepšit atp. Své pocity se pak snažily vyjádřit pomocí pohybu a mimiky. Jako symbol přátelství ve Čtyřlístku jsme společně vyrobili koláž z vystřižených vlastních rukou. Doučili jsme se básničku Kamarád, zahráli si pohybovou hru Mám šáteček mám, zpívali oblíbenou písničku Kdo je dneska ve školce a zkoušeli vymýšlet rýmy na křestní jména. A protože začaly padat kaštany, dali jsme se při pobytu venku společně do jejich sbírání. V pátek jsme začali probírat první písmenko abecedy A. Děkujeme těm, kteří nezapomněli a přinesli do školky předměty, které na hlásku A začínají. Nejprve jsme si všechny věci představili a vymýšleli ještě další nebo je hledali ve třídě. Děti si samotné písmenko poté zkoušely napsat prstem ve vzduchu a do soli, ale i fixem na tabuli. Na závěr si každý z připravených proužků papíru vyrobil svého Anděla.
Více fotografií najdete ZDE