V minulém týdnu nás ve Čtyřlístku navštívily dvě studentky z Vyšší odborné školy zdravotnické v Nymburce, aby poučily naše děti o dentální hygieně. Nejprve dětem ukázaly velké modely zubů, aby na nich posléze předvedly jejich správné čištění. Pomocí hry poučily děti o tom, které potraviny jsou pro zuby vhodné a které jim naopak škodí. Vyprávěly příběh o dvou holčičkách, které poprvé navštívily zubního lékaře, aby děti seznámily s tím, jak to při takové prohlídce vypadá a odstranily tak případný strach. Na závěr mohly děti, které se nebály, vycucat modrou tabletku, která jim obarvila zuby. Potom si je musely vyčistit tak, aby měly zoubky zase krásně bílé. Při čištění jim studentky pomáhaly, aby si děti správnou techniku zafixovaly. Vše dopadlo dobře, všichni měli nakonec zase zoubky bílé jako perličky. Za odměnu si naše statečné děti odnesly domů malou odměnu ve formě pasty na zoubky, zdravého bonbonu, obrázků a nálepek. Fotografiemi se vracíme ještě k oslavě narozenin naší Elišky. Děti jí jako obvykle jednotlivě popřály, všichni společně jsme jí zazpívali a společně si také pochutnali na výborném dortu. Děkujeme paní Markové. V pátek jsme se po menší přestávce vrátili k písmenkům. Naučili jsme se M. Na koberci se sešlo spoustu věcí, které si děti osahaly, společně všechny jejich názvy vytleskaly a napsaly písmenko M na tabuli i do soli. M jako myš si pak každý ze čtyř částí poskládal, nalepil a dokreslil do písmenkového portfolia.
Více fotografií najdete ZDE
S dětmi jsme celý týden zasvětili tématu „Lidské tělo“. Zajímalo nás, jak vypadá na první pohled stavba těla a také, co máme skryté uvnitř. Pojmenovávali jsme správně části našeho těla od hlavy až po paty, ohmatali si většinu kostí (lebku, klíční kost, pažní kost, loket, páteř, pánev, kotník, atd.). Pověděli si různé zajímavosti, např. záludné dírky v lebce nazvané spánky, kdy a proč vzniká strup, kde máme uložené plíce, srdce, mozek, jak člověk zpracovává potravu, atp. Nejdůležitější však bylo to, že nezáleží na tom, jakou má kdo barvu pleti, protože všichni lidé si jsou na světě rovni. K tématu děti aktivně nosily i knihy o lidském těle z domova, takže jsme si měli co prohlížet a různé otázky nebraly konce. 🙂 Zazpívali jsme si notoricky známou píseň „Hlava, ramena, kolena“, která děti opravdu moc bavila a chtěly stále zrychlovat a zrychlovat, až se nám z toho motal jazyk. Opět jsme zkoušeli poznávat písmena v názvu LIDSKÉ TĚLO a napsali si je i na tabuli. Ani po výtvarné stránce jsme nezaháleli a nakreslili si lidskou postavu, jakoukoliv s co nejvíce detaily. Fantazii se meze nekladou. V týdnu jsme také oslavili narozeniny naší Natálky a Evičky. Oběma jsme zazpívali narozeninovou písničku a také jim popřáli mnoho dobrého. Děkujeme maminkám za vynikající dort i sladké zdravé ovoce, dětem vše moc chutnalo. Máme radost sledovat naše děti, jak rostou a rychle se učí.
Více fotografií najdete ZDE
Poslední týden ve školce byl tak trochu pohádkový. Začal návštěvou poděbradského divadla, kde jsme mohli s dětmi vidět známou pohádku Čert a Káča v provedení Divadla Evy Hruškové a Jana Přeučila. Díky tomu jsme u pohádek zůstali i nadále a ve školce jsme se seznámili s pohádkou O dvanácti měsíčkách. Jednak nám její zasazení do měsíce ledna přesně zapadlo do našeho programu a kromě toho se dá také výborně využít k nenásilnému učení různých věcí. Děti se tak v průběhu týdne seznámily nejenom s obsahem pohádky, ale rozeznávaly různé charaktery postav, poznávaly roční období a některé měsíce v roce. Naučily se novou písničku Hustým lesem, nebojte se. Přiřazovaly obrázky fialek, jahod a jablíček ke správným měsícům, v pracovních listech vybarvovaly a počítaly jahody. Kdo měl zájem, mohl si z písmenek dokonce slova fialka, jahoda a jablko i složit. Nejvíc ovšem děti bavila dramatizace pohádky, kterou jsme museli zahrát hned několikrát, aby se děti vystřídaly v různých rolích. Na fotkách nejlépe uvidíte, jak se jim všechno dařilo. V pátek jsme se dostali už k písmenku L jako lopata. Na písmenkový pátek se děti těší už dopředu, což dokazuje nápaditost při přinášení všelijakých předmětů začínajících na dané písmeno. Děkujeme paní Hálové za donesené liči, které většině dětí moc chutnalo. Tentokrát jsme k pravidelným aktivitám přidali i opakování všech písmenek, která už jsme se naučili a musíme přiznat, že nás děti svými znalostmi příjemně překvapily.
Více fotografií najdete ZDE
Po návštěvě Huslíku jsme ve školce v minulém týdnu pokračovali povídáním o zvířátkách. Zopakovali jsme si, která zvířátka v zimě spí a jak se připravují na zimu ta, která nespí. Prohlíželi jsme si knížky a encyklopedie o zvířatech a zjišťovali, kde zvířátka žijí a čím se živí. Děti zkoušely napodobovat jejich pohyb, vyzkoušely si, zdolat překážkovou dráhu a po té námaze relaxovaly tím, že “usnuly” jako medvědi. Pexeso s obrázky zvířat z Huslíku jsme využili k párování. Děti mají za úkol nejprve ve třídě najít obrázek, poté ho správně pojmenovat a nakonec přiřadit do dvojice. Potom už byla pro děti přímo hračka, vyluštit zvířátkové hádanky. Kromě toho se naučily básničku Medvěd, kterou zvládly opravdu všechny. Nejvíce se dětem v Huslíku líbil ježek a tak jsme se mu věnovali úplně nejvíc. Naučili jsme se novou pohybovou hru Tiše,tiše, ježek spí a malého ježka si z brambory, párátek a hřebíčku vyrobili. Jak se dětem vše dařilo si můžete prohlédnout ve fotogalerii. Písmenkový pátek probíhá podle už tradičního scénáře, na který se všechny děti vždy velmi těší. Děkujeme všem za nápadité věci přinesené na písmenko G.
Více fotografií najdete ZDE
V pondělí jsme si s dětmi ve školce udělali malý karneval na téma Halloween. Před samotným dováděním jsme si o tomto anglosaském svátku něco málo pověděli, např. to, že se slaví převážně v anglicky mluvících zemích, děti se oblékají do strašidelných kostýmů a chodí od domu k domu s tradičním pořekadlem a koledují o sladkosti. Neopomněli jsme ani naše Dušičky – svátek, kdy se vzpomíná na všechny zesnulé, kterým se zapaluje svíčka na hřbitově. Hlavním tématem týdne bylo „podzimní ovoce“, které nám teď na podzim dozrálo. Pověděli jsme si, kde ovoce roste, některé na stromě, některé na keři a jak se správně strom/keř nazývá. Dále nás zajímalo, jak vypadá ovoce na první pohled – děti dokáží ovoce správně popsat. Co se skrývá uvnitř ovoce? Jablka, hrušky mají malé jadřince, zatímco švestka a bluma mají pecku a hroznové víno je bobule. Všechny plody mají semínka, ze kterých může vyrůst nový strom, když se zasadí. Zazpívali jsme si píseň „Měla babka čtyři jabka“ a k písni přidali i předmatematické představy (sčítání, odečítání, dělení). S ovocem než jsme ho ochutnali, jsme si zahráli tzv. Kimovu hru. Děti měly za úkol zapamatovat si ovoce na táce a při tajném odebrání dalšího kusu, měly poznat, který se odebral. K celému tématu děti dostaly pracovní list, na kterém měly spojit dva stejné kusy ovoce.
Více fotografií najdete ZDE
Listnatým stromům jsme se ve Čtyřlístku věnovali i další týden. Soustředili jsme se tentokrát hlavně na počítání s kaštany. Děti přiřazovaly k puntíkům na kartách s čísly správný počet kaštanů, následně je počítaly a zároveň se učily číslice. Naučili jsme se básničku Kaštany pro zvířátka, jako překvapení pro hajné v Kersku. Padající listy jsme využili i v pohybových chvilkách a procvičovali jsme správnou výslovnost hlásky L. V rámci výtvarného tvoření jsme trénovali jemnou motoriku při trhání krepového papíru na malé kousky, které jsme potom nalepili na korunu podzimního stromu. Roličku toaletního papíru jsme temperou namalovali na hnědo a tím nám vznikl k barevné koruně kmen. Děti tato činnost velmi bavila, což je dobře vidět na fotkách. A protože se stromečky dětem moc povedly, zdobí nám školkovou šatnu. V minulém týdnu jsme také společně oslavili narozeniny naší Zdišenky. Děkujeme za velmi dobrý dort. ????
Více fotografií najdete ZDE
Podzim nám přináší opravdu pestrou paletu nejenom barev, ale i plnou škálu podnětů k různým výtvarným tvořením. Celý týden jsme si s dětmi povídali o stromech v našem parku. Zajímali nás především druhy těchto stromů, jak vypadají jejich listy a plody, jaké známe listnaté a jehličnaté, co se na kterých na podzim změnilo, jakou mají listy barvu, proč listí nakonec ze stromů opadá, co je to míza, atp. Zkoušeli jsme správně pojmenovat různé části stromu (koruna, kmen, kořeny, větve, listy, jehličí), kdo měl zájem, mohl najít a k obrázku stromu přiřadit i kartičku se správným názvem. K tématu jsme si také vyzkoušeli pozici z jógy – strom s říkankou „vyrostl strom v lese, kosí hnízdo nese“. K podzimu patří především barvy, proto jsme si ve výtvarném tvoření natiskli malý les. Děti nejdříve fixou nakreslily svislé čáry, které měly znázorňovat kmeny stromů, poté k nim dotiskly namočenými houbičkami listy. A i když byla technika u všech stejná, opět nám děti předvedly, že i v tomto případě lze být originální, např. Honzík, který na každý kmen natiskl pouze jedno „ďubnutí“ houbičkou, tím z lesa vytvořil alej. ???? U flétničky jsme společně trénovali rytmus, který je nesmírně důležitý. Děti se naučily novou báseň „Tů, tů, tů, auto už je tu.“ a zkoušely foukat rytmus této říkanky do hlavy flétny. Čepice, čelenka, činky, čínský čaj, čokoláda, čtverec atd. Spoustu věcí na hlásku Č děti přinesly do školky na ukázku. Všechny jsme si je postupně prohlédli, osahali a názvy vytleskali. Dětem už to jde velmi dobře a dokonce umí spočítat počet slabik ve slově. Spoustu dalších věcí a činností na Č jsme vymysleli přímo na místě. Zaskákali jsme si jako vrabčáci a zazpívali si čimčarara, čim čim čim. Po pokusech psaní písmenka do soli si děti vyrobily Č jako čerta do svého portfolia. V týdnu jsme také popřáli naší Elišce k svátku a zazpívali jí hezkou písničku. ????
Více fotografií najdete ZDE
Celý minulý týden jsme si s dětmi povídali o našem zdraví – co je pro naše tělo prospěšné a co mu naopak škodí. Nejvíce jsme se zaměřili na hygienické návyky, tj. mytí rukou před jídlem i po WC, dávání ruky před ústa při kašli, správné čištění zubů, apod. Pověděli jsme si, co se může přenášet za nemoci, když tyto hygienické zásady nedodržíme (chřipka, angína, žloutenka, rýma, salmonelóza), co se děje v ústech, když se každý den minimálně 2x nečistí zuby a jak vypadá zubní kaz. Také jsme si na RTG snímku ukázali, jak se dětem klubou druhé zuby. V rámci týdnu zdraví jsme se změřili, zvážili a udělali si otisk plosky nohy, abychom viděli, zda je správně vytvarovaná. V návaznosti jsme se prošli bosýma nohama po nataženém švihadle a zahráli si na opičky. Děti měly za úkol chůzi se staženými palečky, tato hra je moc bavila. K tématu jsme se naučili novou píseň „Čisté ruce“ a ve výtvarném tvoření si rozfoukali vodovými barvami bacily, které děti po zaschnutí dokreslily pastelkami. U flétny jsme zavzpomínali na prázdniny a na hlavu nástroje si zkoušeli zafoukat zvuk moře. Tato dechová hra děti velice zaujala, hlavně, když se střídal silný přiliv se slabým šuměním a některé předváděly, jak v takovém moři plavou. Na písmenkový pátek se nám tentokrát sešlo mnoho nápaditých věcí na písmeno B. Všechny předměty jsme po slabikách vytleskali, někteří zkusili písmeno složit z kamínků a také prsty nakreslit do soli, ve které jsme trénovali i špetkový úchop. Zabubnovali jsme si básničku na buben a vyrobili si do písmenkové knížky B – jako babička. Děti už se těší na písmeno C. ????
Více fotografií najdete ZDE